Mobilyacılar İşçi Peşinde - Samsun Klas Haber

Mobilyacılar İşçi Peşinde

2017.07.07 10:11
mobilyaci-ureticilerine-buyuk-destek-bursa-haberleri

Mobilyacılar KDV indiriminin ardından işçi peşine düştü

MOSFED Başkanı Güleç: “Bugün mobilya sektörü olarak her yerde, İnegöl’de, Kayseri’de, Ankara’da, İstanbul’da işçi arıyoruz. Biz yıl sonuna kadar KDV’nin yüzde 8’de devamıyla beraber, 50 bin ek istihdam sağlayacağız. Şu anda tahmin ediyorum 18-20 bin civarında ek istihdam oldu. KDV bir maliyet gibi üzerimize gelmeye başlamıştı. Bu indirim, katma değerli ihracatımızın önünü açtı”Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, KDV indiriminin istihdama son derece olumlu yansımaları olduğunu belirterek, “Bugün mobilya sektörü olarak her yerde, İnegöl’de, Kayseri’de, Ankara’da, İstanbul’da işçi arıyoruz.” dedi.

mob

Güleç, açıklamada, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün, yılın ilk yarısını yüzde 3,3’lük artış ve 2 milyar 139 milyon 190 bin dolarlık ihracatla kapattığını söyledi.
Sektörün en önemli pazarlarındaki sorunların devam ettiğini, buna rağmen iyi bir performans sergilediklerini belirten Güleç, “Irak, Libya, İran, Rusya, gerek bunların kendi içindeki karışıklıklar gerekse ekonomik sorunlarla mücadele etmelerine rağmen, biz birlik olarak bir strateji değişikliği yaptık ve 2016 yılından beri uyguluyoruz.

Pazarı dünya olarak kabul ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize çok önemli bir öğüdü vardı; ‘Dünyada tokalaşmadığınız iş ortağı, müşteri, iş adamı ve adım atılmadık yer bırakmayacaksınız.’ Dolayısıyla bütün dünyayı dolaştık.” diye konuştu.
Sektör için büyük önem taşıyan Çin, ABD, İtalya ve Almanya ile Körfez ülkelerinde çok sayıda fuara katıldıklarını, Afrika pazarlarını da ihmal etmediklerini anlatan Güleç, bu sayede sektörün dış pazarlarda önemli bir ivme yakaladığına işaret etti.

Güleç, yılın ilk yarısını ihracat artışıyla tamamlayan sektörün, ikinci yarıda daha da hızlanacağını dile getirerek, “Mobilya, kağıt ve orman ürünleri, genellikle senenin ikinci yarısında hızlanıyor. Bunu da yüzde 10 civarında artıracağız, yılı 4,5 milyar doların üzerinde kapatacağız.

Yani geçen sene 4 milyar 100 milyon dolar olan ihracat rakamımız, en az 4,5 milyar dolar olacak. Bu potansiyel var

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?